Darmowa dostawa od 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak bezpiecznie korzystać z lamp naftowych: kompletny przewodnik

2023-11-15
Jak bezpiecznie korzystać z lamp naftowych: kompletny przewodnik

Jak działa lampa naftowa?

Lampa naftowa emituje światło poprzez spalanie nafty. Aby mogła ona rozjaśnić otoczenie przyjemnym płomieniem, należy uzupełnić jej zbiornik o odpowiedni olej lub naftę i rozpalić knot przy pomocy zapałki bądź zapalniczki. Przykładowo, w lampach naftowych Hurricane Lantern Baby Special 276 znanej firmy Feuerhand wykorzystuje się olej parafinowy bądź naftę oświetleniową – np. Petromax Alkan Paraffin lub Feuerhand Oil.

Sprawdź stan lampy przed rozpaleniem

Zanim przejdziesz do rozpalania swojej lampy naftowej, sprawdź dokładnie, czy wszystkie jej elementy są w dobrym stanie. To ważne, aby upewnić się, że od ostatniego użycia nie uległy one żadnym uszkodzeniom. Zwróć uwagę również na to, aby dolna część knota była zanurzona w nafcie, a jego góra mogła zostać z łatwością podpalona.

Zadbaj o bezpieczne, sprawdzone paliwo

Aby korzystanie z lampy naftowej było bezpieczne, zawsze należy zwracać uwagę na jakość wybieranego paliwa. To niezwykle istotne, aby pochodziło ono ze sprawdzonego źródła i było przystosowane do użytku z danym urządzeniem. Lampy naftowe zasilane są bezbarwnym, bezwonnym paliwem w formie nafty oświetleniowej lub specjalnego oleju parafinowego. Wybierając konkretne paliwo, najlepiej stawiać na rozwiązania z dedykowanych sklepów.

Sprawdź stabilność powierzchni

Chcąc rozpalić lampę naftową, zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia, na której ma ona stanąć, jest równa. W razie nierówności już po krótkiej chwili urządzenie może się przewrócić, a w takiej sytuacji nietrudno o przypadkowe podpalenie. Ważne również, aby podłoże pod lampą nie należało do łatwopalnych.

Nie pozostawiaj lampy bez nadzoru

Jeśli planujesz zapalić lampę naftową, zadbaj o to, aby nie pozostała ona bez nadzoru na dłuższą chwilę – zwłaszcza jeśli w tym samym lub pobliskim pomieszczeniu przebywają najmłodsi domownicy czy zwierzęta. Dziecko lub zwierzę mogłoby przez przypadek strącić lampę podczas zabawy.

Nie przepełniaj zbiornika na paliwo

Napełniając zbiornik lampy naftowej olejem bądź naftą, zwracaj uwagę na to, aby nie wlać zbyt dużo paliwa. Przepełniony zbiornik może powodować wyciekanie cieczy na zewnątrz przez pokrywę lub palnik.

Pozostaw lampę do ostygnięcia

Kiedy lampa wygaśnie, staraj się pozostawić ją do całkowitego ostygnięcia, zanim przystąpisz do jej czyszczenia czy pakowania. Nagrzana lampa wiąże się m.in. z ryzykiem poparzenia – a tego raczej każdy wolałby uniknąć!

Jeśli od dawna marzysz o klimatycznej lampie naftowej, która będzie towarzyszyć Ci podczas biwaków czy wieczorów w ogrodzie, w asortymencie lampy-naftowe.pl czekają na Ciebie kultowe modele firmy Feuerhand. Wybierz tę jedyną spośród dziesiątek wersji kolorystycznych i ciesz się wyjątkowym oświetleniem, które nie może równać się z nowoczesnymi lampkami!

Polecane

pixel